En Güncel Haberler

YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ, BUNLARI ÖĞRENMENİZ HAYAT KURTARABİLİR

YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ, BUNLARI ÖĞRENMENİZ HAYAT KURTARABİLİR
Bu haber 11 Mart 2021 - 13:26 'de eklendi ve 2.497 views kez görüntülendi.
YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ, BUNLARI ÖĞRENMENİZ HAYAT KURTARABİLİR
 
Bir çok insan bilmeden yüksek tansiyondan muzdariptir. En büyük sorun, genellikle yüksek tansiyonun açık bir belirtisi olmaması ve ö/*lümcül sonuçlara yol açabilmesidir.K-an basıncınızı düzenli olarak ölçmek ve yüksek tansiyonla ilgili her şeyi bilmek çok önemlidir. Bu makaleyi olabildiğince çok paylaşıyoruz, böylece maksimum insan sayısının uyarı işaretlerini çok uzun süre önce algılama şansı olacaktır.
YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ, BUNLARI ÖĞRENMENİZ HAYAT KURTARABİLİR Bir çok insan bilmeden yüksek tansiyondan muzdariptir. En büyük sorun, genellikle yüksek tansiyonun açık bir belirtisi olmaması ve ö/*lümcül sonuçlara yol açabilmesidir.K-an basıncınızı düzenli olarak ölçmek ve yüksek tansiyonla ilgili her şeyi bilmek çok önemlidir. Bu makaleyi olabildiğince çok paylaşıyoruz, böylece maksimum insan sayısının uyarı işaretlerini çok uzun süre önce algılama şansı olacaktır
 
Peki Neden yüksek tansiyona sahip oluyorsunuz?
Birisinin neden yüksek tansiyona sahip olacağını tam olarak belirtmek zordur. Aşırı kilolu olma, stresli olma, kötü yeme alışkanlıkları, s/*igara içilmesi veya aşırı içmek gibi bir takım faktörler vardır. Diğer basit bir neden de, günlük yeterli miktarda fiziksel egzersiz yapmamanızdır.Yani, yüksek tansiyon kalıtsal mıdır? Aslında evet, genetik bir rol oynar. Yüksek tansiyona yakalanmış anne veya büyükbabalarınız varsa, kendiniz de yüksek tansiyona sahip olmaya daha duyarlı olabilirsiniz. Ancak, sağlıksız bir yaşam tarzı yaşıyorsanız, bu durum daha da kötüleşmektedir, dolayısıyla riski azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.
 Peki Neden yüksek tansiyona sahip oluyorsunuz? Birisinin neden yüksek tansiyona sahip olacağını tam olarak belirtmek zordur. Aşırı kilolu olma, stresli olma, kötü yeme alışkanlıkları, s/*igara içilmesi veya aşırı içmek gibi bir takım faktörler vardır. Diğer basit bir neden de, günlük yeterli miktarda fiziksel egzersiz yapmamanızdır.Yani, yüksek tansiyon kalıtsal mıdır? Aslında evet, genetik bir rol oynar. Yüksek tansiyona yakalanmış anne veya büyükbabalarınız varsa, kendiniz de yüksek tansiyona sahip olmaya daha duyarlı olabilirsiniz. Ancak, sağlıksız bir yaşam tarzı yaşıyorsanız, bu durum daha da kötüleşmektedir, dolayısıyla riski azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.
Vücuduna ne olur?
K-an basıncınız yüksek olduğunda, kalbiniz daha fazla çalışmaya zorlanır ve damarlarınızdan k-anın aktığı aşırı kuvvet, duvarlarda basınç hasarı oluşturur.Zamanla, kalbin aşırı çalışmanın sonucu olarak daha kalın ve sert olabilir. Vücudunuz hastalık ya da enfeksiyona karşı savunmaya çalışırken olduğu gibi, vücudun tamamı yüksek tansiyondan etkilenebilir.
Olası hipertansiyon belirtileri
Daha önce belirtildiği gibi, yüksek tansiyonun kesin belirtileri yoktur. Bazı belli başlı belirtiler vardır, adı geçen olabilir varlığını gösterir. Bazen doktorlar ve sağlık profesyonelleri bu tür işaretleri reddeder, ancak burada dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır:

1. Burun ka/naması

Burun ka/namaları, tek başlarına, genellikle tehlikeli bir şey değildir. Bazı insanlar onları diğerler insanlardan daha sık yaşarlar.
 
Burun, kolayca ka/nabilecek çok sayıda küçük k-an damarı içerdiğini unutmayın. En sık olarak, burun k-anaması soğuk ya da başka bir küçük tahriş şeklinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.Bununla birlikte, bazen burun k-anamaları k-anama bozukluklarına veya yüksek tansiyona işaret edebilir. Amerikan Kalp Derneği, bunu 180’den daha büyük bir sistolik basınca veya 110’luk bir diyastolik basınca bağlar.
YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ, BUNLARI ÖĞRENMENİZ HAYAT KURTARABİLİR
Eğer bir burun akıntısı çekerken, bu iki sayıdan daha büyük bir k-an basıncı değeriniz varsa, beş dakika bekletin ve tekrar test edin ama hala yüksekse, acil yardım isteyin

2. Kronik yorgunluk

Yüksek tansiyon, baş ağrıları ve genel yorgunluk gibi birkaç hafif semptomda kendini gösterebilir.Genellikle açıklanamayacak kadar yorgun ve iyi hissetmiyorsanız, doktora gitmelisiniz bunlar yüksek tansiyonun bir belirtisi olabilir.

3. Baş ağrısı

Yüksek tansiyonu olan kişilerde genellikle baş ağrısı olabilir. Geçmişte ‘daha hafif bir ağrı’ olarak tarif edilmiştir, sizi yatağa bağlı tutacak kadar çok güçlü bir ağrı olmamalıdır. Bununla birlikte, şiddetli baş ağrıları dalgaları sporadik olarak ortaya çıkabilir.Baş ağrısı genellikle bu kadar tehlikeli değildir. Ancak, düzenli olarak ağrınız olursa, bir doktora gitmek isteyebilirsiniz.
Yüksek tansiyon, baş ağrıları ve genel yorgunluk gibi birkaç hafif semptomda kendini gösterebilir.Genellikle açıklanamayacak kadar yorgun ve iyi hissetmiyorsanız, doktora gitmelisiniz bunlar yüksek tansiyonun bir belirtisi olabilir. 3. Baş ağrısı Yüksek tansiyonu olan kişilerde genellikle baş ağrısı olabilir. Geçmişte ‘daha hafif bir ağrı’ olarak tarif edilmiştir, sizi yatağa bağlı tutacak kadar çok güçlü bir ağrı olmamalıdır. Bununla birlikte, şiddetli baş ağrıları dalgaları sporadik olarak ortaya çıkabilir.Baş ağrısı genellikle bu kadar tehlikeli değildir. Ancak, düzenli olarak ağrınız olursa, bir doktora gitmek isteyebilirsiniz.

4. Kilo Verme

Bu bir sebep olabilir ancak bir semptom değildir; Obezite kesinlikle yüksek tansiyonu etkileyebilir.Fazla kilo taşıyan bir kişi fiziksel olarak daha az aktif olabilir ve bu da k-an basıncını etkiler. İnaktif olmak da k-an damarlarını etkiler ve daha fazla soruna neden olabilen diyabet riskini arttırabilir.
 

5. Nefes darlığı

Aşırı yorgunluk, nefes darlığı ve baş ağrısı her zaman yüksek tansiyonun belirtileri olabilir.Nefes darlığı çekiyorsanız ve yüksek tansiyon ölçümünüz varsa derhal tıbbi yardım almanızda bir fayda var.

6. Ağır horlama

Birkaç çalışma, yüksek tansiyon ve uyku apnesi arasında bir uyuma işaret etti yani uyurken nefes aldığınız yerde. Uyku apnesi ağır horlama ile karakterizedir.Gün içinde yorgun hissederseniz ve uyuduğunuzda horladığınızı diğer insanlardan haber alırsanız, bu durumda tansiyonunuzu kontrol etmek önemlidir

7. Gözdeki k-anlanma

Retinada vasküler yaralanmalar diyabetli veya yüksek tansiyonlu kişilerde daha yaygındır.Gözünüzdeki bir k-an pıhtısı, tansiyonunuzun çok yüksek olduğuna dair ciddi bir uyarı işareti olabilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, k-an damarlarının şişmesi ve malformasyonunun kanıtı olabilir.
8. Baş dönmesi
Işık sersemliği ve baş dönmesi yüksek tansiyon belirtileri olabilir.Eğer aniden ayağa kalktıktan veya egzersiz yaptıktan sonra başınız dönerse, muhtemelen tehlikeli değildir çünkü bu şeyler hepimizi etkiler.Ancak, baş dönmesi açıklanamazsa ve rastgele dalgalarla geliyorsa, bir doktora danışın.
YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ, BUNLARI ÖĞRENMENİZ HAYAT KURTARABİLİR
 

9. Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması, sabit, düzensiz veya titreşimli bir gürültü olarak deneyimlenebilir. Bir saf ses gibi gelebilir, ya da uğultulu, cıvıl cıvıl cıvıl sesler gibi gelebilir.Bazı raporlara göre, kulak çınlaması hipertansiyona neden olabilir.
 

Diyetinizle yüksek tansiyona karşı mücadele

 
Şimdiye kadar, herhangi bir özel diyetin veya özel yiyecek türünün tansiyonu düşürdüğüne dair kesin bir kanıt yoktur. Yaygın bir teori, yüksek oranda sebze ve meyve alımının düşük kalmasına yardımcı olabilir.Her durumda, rutin olarak sebze, meyve, çilek, fındık ve balık tüketmek asla kötü bir şey olamaz.Bu tür gıdalar sadece yüksek tansiyon riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kardiyovasküler hastalık ve diyabetin önlenmesine katkıda bulunabilir!
Kulak çınlaması, sabit, düzensiz veya titreşimli bir gürültü olarak deneyimlenebilir. Bir saf ses gibi gelebilir, ya da uğultulu, cıvıl cıvıl cıvıl sesler gibi gelebilir.Bazı raporlara göre, kulak çınlaması hipertansiyona neden olabilir. Diyetinizle yüksek tansiyona karşı mücadele Şimdiye kadar, herhangi bir özel diyetin veya özel yiyecek türünün tansiyonu düşürdüğüne dair kesin bir kanıt yoktur. Yaygın bir teori, yüksek oranda sebze ve meyve alımının düşük kalmasına yardımcı olabilir.Her durumda, rutin olarak sebze, meyve, çilek, fındık ve balık tüketmek asla kötü bir şey olamaz.Bu tür gıdalar sadece yüksek tansiyon riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kardiyovasküler hastalık ve diyabetin önlenmesine katkıda bulunabilir!
Yüksek tansiyonun ‘sessiz bir hastalık’ olarak adlandırıldığını bildiğinizden, ondan muzdarip ancak bilmeyen birini iyi tanıyabilirsiniz ve onu uyarabilirsiniz.Mümkün olduğu kadar çok kişiyi aydınlatmak için bu bilgileri paylaşmaya yardımcı olun, onları da bilinçlendirin.
YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ, BUNLARI ÖĞRENMENİZ HAYAT KURTARABİLİR

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA