En Güncel Haberler

Ayak Baş Parmağının Yanında Oluşan Kemi̇k Çıkıntısı (bünyon) Nasıl Geçer?

Ayak Baş Parmağının Yanında Oluşan Kemi̇k Çıkıntısı (bünyon) Nasıl Geçer?
Bu haber 11 Ocak 2023 - 7:36 'de eklendi ve 1.327 views kez görüntülendi.

Bunyon veya Halluks Valgus olarak adlandırılan ayak başparmağı kemik çıkıntısı hareketlerinizi kısıtlayabilir ve ağrılı bunyonlar her adımınızda acı verebilir. Ayak başparmağı kemik çıkıntısı (bunyon), genellikle kemiğin aşırı büyümesi olarak düşünülse de aslında durum bundan fazlasıdır. Uygun ayakkabı seçimi, parmak arası makaralar, tabanlıklar gibi çeşitli yöntemler ağrıyı hafifletmediğinde ameliyat gerekebilir.

Bunyon veya Halluks Valgus olarak adlandırılan ayak başparmağı kemik çıkıntısı hareketlerinizi kısıtlayabilir ve ağrılı bunyonlar her adımınızda acı verebilir. Ayak başparmağı kemik çıkıntısı (bunyon), genellikle kemiğin aşırı büyümesi olarak düşünülse de aslında durum bundan fazlasıdır. Uygun ayakkabı seçimi, parmak arası makaralar, tabanlıklar gibi çeşitli yöntemler ağrıyı hafifletmediğinde ameliyat gerekebilir.

Ancak ameliyat bunyonların düzeltilmesinde kesin çözüm sağlıyor mu? Ne yazık ki, geleneksel yöntemlerle yapılan bunyon düzeltme ameliyatları genellikle istenilen etkiyi göstermiyor. Bunyon ameliyat sonrasında hastaların %37’si estetik görünüşten memnun kalmıyor, %32’sinde ağrı sorunları devam ediyor ve %70’inde zamanla bunyon tekrar ortaya çıkıyor.

kalıcı bir çözüm var mı? Halluks valgus ameliyatında problemi kökten çözmek üzere geliştirilmiş yeni bir yöntem sayesinde bunyonlar hızlı bir iyileşme süreciyle birlikte kalıcı olarak düzeltilebiliyor.

Halluks Valgus
Latince bir terim olan Halluks Valgus ayak başparmağında oluşan deformiteyi yani şekil bozukluğunu ifade eder. Bunyon, ayak başparmağında dış kısma doğru uzanan yumru görünümünde kemik çıkıntısıdır. Bu deformite genellikle eklem üzerinde uzun süreli basınçtan kaynaklanır.

Halluks Valgus

Latince bir terim olan Halluks Valgus ayak başparmağında oluşan deformiteyi yani şekil bozukluğunu ifade eder. Bunyon, ayak başparmağında dış kısma doğru uzanan yumru görünümünde kemik çıkıntısıdır. Bu deformite genellikle eklem üzerinde uzun süreli basınçtan kaynaklanır.

Düz durması gereken ayak başparmağı zamanla normal eklem hizasından çıkar ve kemikli bir yumru oluşturur. Yürüme şeklinden veya yanlış ayakkabı seçimi gibi nedenlerle parmak üzerinde oluşan basınç bunyonlara neden olabilir.

Dar ayakkabılar ve uzun süre ayakta durmak bunyon ağrısını daha da kötüleştirebilir. Halluks valgus genellikle kemiğin aşırı büyümesi olarak düşünülür, ancak gerçekte bundan daha karmaşık bir durum söz konusudur. Halluks valgus aslında başparmak eklemindeki dengesizliğin neden olduğu bir şekil bozukluğudur.

İki ayakta da oluşabilen bunyonlar sıklıkla orta yaşın üzerinde görülür. Bunyon belirtileri şöyledir;

  • Ayak başparmağı tabanının dışında şişkinlik
  • Ayak başparmağı çevresinde şişlikle birlikte kızarıklık veya ağrı
  • Ayak başparmağının uç kenarında uyuşma hissi.
  • Ayak başparmağının diğer parmaklar üzerine eğilmesiyle meydana gelen sürtünme nedeniyle nasır oluşumu
  • Parmakta çekiç parmak oluşması
  • Geçici veya kalıcı ağrı
  • Başparmakta hareket kısıtlılığı
  • Normal ayakkabı giymekte zorluk

Geçici veya kalıcı ağrı
Başparmakta hareket kısıtlılığı
Normal ayakkabı giymekte zorluk

Ayak baş parmak çıkıntısı (Bunyon) Tedavi Seçenekleri

Tedavi seçenekleri halluks valgus şiddetine ve ağrı yakınmalarına bağlı olarak değişir. Genellikle belirtileri hafifletmeye yardımcı olacak koruyucu tedavi seçenekleri uygulanır.

Ancak bu yöntemler bunyon için kesin çözüm sağlamaz. Bunyonun neden olduğu ağrıyı ve parmak üzerindeki basıncı hafifletebilecek ameliyat dışı yöntemler şunlardır:

Bunyon pedleri ve bantlama: Yastık görevi yapan koruyucu dolgu malzemeleri ayağınızla ayakkabınız arasında sürtünmeyi önleyerek başparmak bölgesini rahatlatır ve ağrıyı hafifletebilir.

Bunyon pedleri ve bantlama: Yastık görevi yapan koruyucu dolgu malzemeleri ayağınızla ayakkabınız arasında sürtünmeyi önleyerek başparmak bölgesini rahatlatır ve ağrıyı hafifletebilir.

Ortezler: Ayak başparmağı ve diğer parmaklar arasında boşluk olmasını sağlayan özel malzemeler başparmağınızdaki hizalama sorununu kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda ayak başparmağını düz tutmak için geceleri atel kullanımı önerilir.

Ağrı kesiciler: Hem oral hem de topikal antiinflamatuvar ilaçlar ağrı ve şişliği önlemeye yardımcı olabilir. Ağrı kesici ilaçlarla birlikte buz uygulaması da ağrıyı hafifletebilir.

Fizik tedavi: Bunyon etrafında kas gücünü artırmaya yardımcı olabilecek masaj ve fizik tedavi gibi yöntemler aynı zamanda ağrıyı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Ağrı kesiciler: Hem oral hem de topikal antiinflamatuvar ilaçlar ağrı ve şişliği önlemeye yardımcı olabilir. Ağrı kesici ilaçlarla birlikte buz uygulaması da ağrıyı hafifletebilir.
Fizik tedavi: Bunyon etrafında kas gücünü artırmaya yardımcı olabilecek masaj ve fizik tedavi gibi yöntemler aynı zamanda ağrıyı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayakkabı seçimi: Ayak parmaklarınıza alan sağlayan daha geniş ve rahat ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Böylece ayak başparmağı üzerindeki baskıyı hafifletmiş olursunuz.

Enjeksiyonlar: Steroid enjeksiyonları ağrıyı ve şişmeyi azaltabilir, ancak çok sık uygulanması önerilmez. Enjeksiyon yöntemi genellikle halluks valgus ameliyatından kaçınan hastalarda uygulanan son tedavi yöntemlerinden biridir.

Ameliyat dışı yöntemlerden fayda sağlanamadığında ve ağrı giderek kötüleştiğinde halluks valgus ameliyatı bir seçenek haline gelir.

Halluks Valgus (Bunyon) Ameliyatı

Ayak başparmak kemik çıkıntısıHalluks valgus ameliyatı estetik nedenlerden daha çok bunyonun ağrıya neden olduğu ve günlük aktiviteleri engellediği durumlarda önerilir. Halluks valgus ameliyatı için birden fazla teknik vardır.

Genel olarak, ayak başparmağı eklemi etrafındaki şişmiş dokuyu çıkarmak, yumru oluşan kemiğin bir kısmını çıkararak (tıraşlama yaparak) ayak başparmağını düzeltmek, bir ya da daha fazla kemiği yeniden hizalayarak parmak eklemindeki anormal açıyı düzeltmek veya etkilenen eklem bölgesinde kemikleri kalıcı olarak birleştirmek gibi ameliyat yöntemleri uygulanabilir.

Halluks valgus ameliyatı basit bir işlem olarak görülse de ameliyattan sonra tam iyileşme haftalar hatta aylar sürebilir.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi halluks valgus ameliyatının da olası riskleri vardır; enfeksiyon, ameliyat bölgesinde sertlik, şişlik, uyuşma, kesilen kemiğin kaynamaması, sinir hasarı gibi riskler nadir de olsa bulunur. Ancak, geleneksel yöntemlerle yapılan halluks valgus ameliyatının başlıca riski ayak başparmağı kemik çıkıntısının tekrar nüksetmesi, ağrının devam etmesi ve parmak fonksiyonunun zayıflamasıdır.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi halluks valgus ameliyatının da olası riskleri vardır; enfeksiyon, ameliyat bölgesinde sertlik, şişlik, uyuşma, kesilen kemiğin kaynamaması, sinir hasarı gibi riskler nadir de olsa bulunur. Ancak, geleneksel yöntemlerle yapılan halluks valgus ameliyatının başlıca riski ayak başparmağı kemik çıkıntısının tekrar nüksetmesi, ağrının devam etmesi ve parmak fonksiyonunun zayıflamasıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA