En Güncel Haberler

Eşler Birlikte Banyo Yaparsa Ne Olur…!!! Bu Konuda Peygamber Efendimiz Ne Dedi…

Eşler Birlikte Banyo Yaparsa Ne Olur…!!! Bu Konuda Peygamber Efendimiz Ne Dedi…
Bu haber 12 Şubat 2021 - 12:47 'de eklendi ve 2.781 views kez görüntülendi.

İlk olarak islam dininde insanların sadece ibadet ederken değil hayatlarının her evrelerinde temiz olmaları istenmektedir. Bu yüzden de sık sık banyo olmalı ve beden temizliğimizi de en az ruh temizliğimiz kadar önemsemeliyiz. Hayatının her anında müslümanlara örnek olan Hz. Muhammed ise banyo adabı ile ilgili nelere dikkat edilmesini hadisleriyle anlatmaktadır.
İslam’a göre eşlerin beraber banyo yapmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

İlk olarak islam dininde insanların sadece ibadet ederken değil hayatlarının her evrelerinde temiz olmaları istenmektedir. Bu yüzden de sık sık banyo olmalı ve beden temizliğimizi de en az ruh temizliğimiz kadar önemsemeliyiz. Hayatının her anında müslümanlara örnek olan Hz. Muhammed ise banyo adabı ile ilgili nelere dikkat edilmesini hadisleriyle anlatmaktadır. İslam'a göre eşlerin beraber banyo yapmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Zaten Hz. Âişe’nin  Hz. Muhammed’le beraber yıkandığından bahseden hadis-i şerif Buhârî’de geçmektedir. Fakat buradan eşlerin beraber yıkanmalarının câiz olduğu anlaşılsa da büsbütün örtüden sıyrılmış oldukları anlaşılmamalıdır. Çünkü zira Hz. Muhammed pek çok hadis-i şerifte çıplaklığa karşı müslümanları ikaz etmiştir.
Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Eşlerin birlikte banyo yapmaları haram değildir fakat büsbütün çıplak olunması gusül abdestine bağlı kalınmadığı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda birçok dini kaynağa göre banyo olurken çıplak kalınması hem insanın insanlık özelliğine, hem de Allah’a, meleklere ve eşine karşı utanma duygusuna terstir. Banyo yaparken örtülü olunması gerektiği birçok hadis-i şerifte de geçmektedir.

İslam dininde önemli konulardan biri de temizliktir. Hepimizin de bildiği gibi temizlik imandadır diye bir tabir vardır ve bu cümlenin aslında bizlere vermek istediği mesaj İslam‘ın temizliğe verdiği önemi vurgulamaktır.
Ayrıca Kuran’ı Kerim’de yer alan birçok ayet ve hadislerden de anlaşılacağı üzere hem maddi hem de manevi temizlik Allah katında ve Hz. Muhammed nazarında hayli önemlidir. Haliyle de İslam dinindeki en dikkat edilmesi gereken konulardan biri de temizlik konusu olmuştur.

İslam dininin, günde 5 vakit namaz kılmayı ve namazdan önce de abdest alarak günde 5 kez temizlenmeyi gerekli kıldığından da İslam dininde temizliğin ne denli önemli olduğunu anlayabiliyoruz.
Temizlik hususundaki ilk yükümlülük, insanın kendisini, bedenini, elbiselerini ve yaşadığı yeri temiz tutması yani maddi temizliğe yerine getirmesidir. Bu temizlik, hem ibadetlerin ilk gereğidir hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Bildiğiniz gibi günümüzde bir çok hastalığın temelinde de yetersiz hijyen yatmaktadır ve bu durum insanda geçici veya kalıcı bir takım hastalıklara sebep olmaktadır. Bu yüzden temizlik ve hijyen kurallarına uymalı ve olabildiğince önce kendimizi sonra da çevremizi temiz tutmaya çalışmalıyız.

İslam dininin, günde 5 vakit namaz kılmayı ve namazdan önce de abdest alarak günde 5 kez temizlenmeyi gerekli kıldığından da İslam dininde temizliğin ne denli önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Temizlik hususundaki ilk yükümlülük, insanın kendisini, bedenini, elbiselerini ve yaşadığı yeri temiz tutması yani maddi temizliğe yerine getirmesidir. Bu temizlik, hem ibadetlerin ilk gereğidir hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Bildiğiniz gibi günümüzde bir çok hastalığın temelinde de yetersiz hijyen yatmaktadır ve bu durum insanda geçici veya kalıcı bir takım hastalıklara sebep olmaktadır. Bu yüzden temizlik ve hijyen kurallarına uymalı ve olabildiğince önce kendimizi sonra da çevremizi temiz tutmaya çalışmalıyız.

Gusül abdesti nasıl alınır? Sünnete uygun gusül abdesti alınışı

Gusletmek isteyen kimse niyet ederek besmele çeker. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset/maddî kirlilik var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar.

Sonra da vücudunun her tarafını iyice yıkar. Guslettiği yerde su birikiyorsa, son olarak ayaklarını yıkayıp guslünü tamamlar.

Gusül; cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmî kirlilik hâllerinden kurtulmak için yapılması gereken dinî temizlik demektir. Kur’an-ı Kerim’de, “Eğer cünüp iseniz, iyice temizlenin (yıkanın)” (Nisâ, 4/43; Mâide, 5/6) buyurulmaktadır. Hz. Peygamberin (s.a.s.)sünnetinde de, ihtilam olma (rüyalanma) veya cinsel ilişki sonucu cünüplük hâlinde veya hayız ve nifas sonrasında gusletmek emredilmiştir (Buhârî, Gusül, 22, 28; Müslim, Hayız, 87, 88; Ebû Dâvûd, Taharet, 127).

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA