En Güncel Haberler

AŞURE GÜNÜ; BİR SENE BOYUNCA HASTA OLMAMAK İÇİN YAPILACAK BİR AMEL. Aşure Günü Duası ve yapılacak ibadetler

AŞURE GÜNÜ; BİR SENE BOYUNCA HASTA OLMAMAK İÇİN YAPILACAK BİR AMEL. Aşure Günü Duası ve yapılacak ibadetler
Bu haber 16 Ağustos 2021 - 23:15 'de eklendi ve 455 views kez görüntülendi.

BİR SENE BOYUNCA HASTA OLMAMAK İÇİN YAPILACAK BİR AMEL

Bir miktar gül suyuna ,her birinin başında besmele çekerek ve suya bakılarak, 7 Fatiha okunup O gül suyu başa ve yüze sürülürse o kişi bir dahaki seneye kadar illet ve dert görmez. Bu husus tecrübeyle sabit olmuştur.

BİR SENE BOYUNCA HASTA OLMAMAK İÇİN YAPILACAK BİR AMELBir miktar gül suyuna ,her birinin başında besmele çekerek ve suya bakılarak, 7 Fatiha okunup O gül suyu başa ve yüze sürülürse o kişi bir dahaki seneye kadar illet ve dert görmez. Bu husus tecrübeyle sabit olmuştur.

Aşure günü ibadetleri! Muharrem ayında Aşure günü duası ve faziletli zikirleri

Hem hicri yılın başlangıcı hem de 2021 Muharrem ayının başlangıcına denk gelen 18 Ağustos Çarşamba günü itibariyle faziletli ibadetlere yönelmek gerekir. Bolluk ve bereket ayı olan Muharrem’in 10. gününe denk gelen Aşure günü hakkında merak edilenleri sizlere araştırdık. Muharrem ayı aşure günü oruç tutulur mu? Muharrem ayında Aşure günü duası.

Hicri senenin başlangıcında ilk ayımız olan Muharrem ayı, Peygamber Efendimiz (SAV)’in Ramazan ayı dışında en çok nafile oruç tuttuğu aylardan olması ile meşhurdur. Nafile ibadetler arasında oruca bol bol yer verilmesi gereken bu mübarek ayda, dinimiz açısından oldukça önemli olaylar geliştiğinden dolayı tüm Müslüman alemi açısından oldukça mühimdir. Muharrem ayının 10. gününe tekabül eden Aşure günü ise yapılması faziletli olan birçok ibadet vardır. Bunların başında 10 kişiye selam vermek gibi güzel davranışların olduğu, yapıldığı zaman kat kat sevapların yazıldığı daha nice ibadetler vardır. Aşure günü tutulan orucun, kendisinden önceki 1 senenin günahların bağışlanacağına kefaret olduğu yönünde rivayetler de mevcuttur.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesinde yer alan bilgilerine göre, bu sene Muharrem ayı 18 Ağustos Çarşamba günü idrak edilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi sitesinde yer alan bilgilerine göre, bu sene Muharrem ayı 18 Ağustos Çarşamba günü idrak edilecek.

Ebu Hureyre (r.a) rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor: “Ramazan orucundan sonra orucun en faziletlisi, Allah’ın ayı olan Muharrem ayı orucudur!..” (Müslim 1153/202)

Peki aşure günü neler yapılmalı? İşte yapılması faziletli olan ibadetler…

1- Yukarıda da bahsedildiği gibi Aşure günü oruç tutmak çok sevaptır. Ancak yalnızca aşure günü yani tek bir gün oruç tutulmaz. Ya kendisinden bir gün önce ya da kendisinden bir gün sonra oruç tutulmalıdır. (9-10-11)’ini birleştirerek oruç tutmanın faziletli olduğu bilinmektedir.

2- Muharrem ayının 1’inci ila 10’uncu günü ile beraber her gün okunan dua, sabahları 3 kez okunabilir.

3- Kuşluk vakti 4 rekat namaz kılınabilir.

4- Günahların affı için bol bol istiğfar çekilebilir.

5- “Hasbünâ’llâhu ve ni’me’l-vekîl, ve ni’me’lmevlâ ve ni’me’n-nasîr, gufrâneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr” denilebilir.

5- “Hasbünâ’llâhu ve ni’me’l-vekîl, ve ni’me’lmevlâ ve ni’me’n-nasîr, gufrâneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr” denilebilir.

6- “Lâ-ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn” tesbihi çekilebilir.

7- 10 mümine selam verilebilir.

8- Hasta kişiler ziyaret edilebilir.

9- O gün eve götürülen rızık arttırılabilir. En sevabı ise 10 çeşit olmasıdır.

10- Muharrem’in 10’unu, 11’ine bağlayan gece, 1 kez Zümer sûresi okunabilir.

AŞURE GÜNÜ OKUNMASI GEREKEN DUA

Euzü Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim.

Elhamdülillahi rabbi alemin. Vesselatü vesselamü ala seyyidina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmaıyn. Allahümme entel ebediyyül gadim. El hayyül kerim. El hennanül mennan. Ve hazihi senetün cedidetün. Eselüke fihel ismete mineşşeytanirracimi ve evliyaih. Vel avne ala hazihinnefsil emmarati bissu. Vel iştiğale bima yügarribuni ileyke ya kerim. Ya zelcelali vel ikram. Bi rahmetike ya erhamerrahimin. Ve sallallahu ve selleme ala seyyidina ve nebiyyina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve ehli beytihi ecmeın.

AŞURE DUASININ ANLAMI:

“Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’ mahsustur. Salatü selam ise Onun resulü Efendimiz (s.a.v.) ile onun ashabına olsun. Kendisinden önce varlık olmayan, varlığı, yaşamı, kulları için keremi, merhameti, kullarına bağışladığı nimetler sonsuz olan Allah’ım! Bu yeni yılda, yıl boyu huzurundan kovulan şeytandan korunmayı, kötülüğü emreden nefsime karşı galip gelmeyi yardımını diliyorum, beni sana yakın tutacak işlerle meşgul olmayı diliyorum. Ey Celal ve ikram sahibi olan Allah’ım!

Ey Erhamer Rahimin Rabbim rahmetinin bereketi ile duamızı kabul eyle, Allah’ın selamı Hz. Muhammed (s.a.v.) ile onun ashabının ehli beytinin üstüne olsun.”

AŞURE DUASININ ANLAMI: "Hamd alemlerin Rabbi olan Allah' mahsustur. Salatü selam ise Onun resulü Efendimiz (s.a.v.) ile onun ashabına olsun. Kendisinden önce varlık olmayan, varlığı, yaşamı, kulları için keremi, merhameti, kullarına bağışladığı nimetler sonsuz olan Allah'ım! Bu yeni yılda, yıl boyu huzurundan kovulan şeytandan korunmayı, kötülüğü emreden nefsime karşı galip gelmeyi yardımını diliyorum, beni sana yakın tutacak işlerle meşgul olmayı diliyorum. Ey Celal ve ikram sahibi olan Allah'ım! Ey Erhamer Rahimin Rabbim rahmetinin bereketi ile duamızı kabul eyle, Allah'ın selamı Hz. Muhammed (s.a.v.) ile onun ashabının ehli beytinin üstüne olsun."

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA