En Güncel Haberler

Nazar duası ve nazara karşı okunacak sureler. Nazara uğradığınızı gösteren 5 belirti

Nazar duası ve nazara karşı okunacak sureler. Nazara uğradığınızı gösteren 5 belirti
Bu haber 22 Haziran 2021 - 5:36 'de eklendi ve 1.418 views kez görüntülendi.
Nazar haktır. Nazara karşı korunmak için sure ve dua da haktır. Dolayısıyla nazar duası da haktır. Nazardan korunmak için nazar duası okunur, sureler okunur ve Allah”a sığınmak için bunlar vesile yapılır. Nazarın bir tesiri vardır ve bu tesir müspet de olabilir, zararlı da olabilir. Zararlı tesirden korunmak için hangi nazar duaları okunmalıdır? Nazardan korunmanın yolları nelerdir? Haberimizde nazar duasını ve nazarla ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz.

Nazar haktır. Nazara karşı korunmak için sure ve dua da haktır. Dolayısıyla nazar duası da haktır. Nazardan korunmak için nazar duası okunur, sureler okunur ve Allah’a sığınmak için bunlar vesile yapılır. Nazarın bir tesiri vardır ve bu tesir  müspet de olabilir, zararlı da olabilir. Zararlı tesirden korunmak için hangi nazar duaları okunmalıdır? Nazardan korunmanın yolları nelerdir? Haberimizde nazar duasını ve nazarla ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz.

Nazar haktır. Nazara karşı korunmak için sure ve dua da haktır. Dolayısıyla nazar duası da haktır. Nazardan korunmak için nazar duası okunur, sureler okunur ve Allah''a sığınmak için bunlar vesile yapılır. Nazarın bir tesiri vardır ve bu tesir müspet de olabilir, zararlı da olabilir. Zararlı tesirden korunmak için hangi nazar duaları okunmalıdır? Nazardan korunmanın yolları nelerdir? Haberimizde nazar duasını ve nazarla ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz. Nazar haktır. Nazara karşı korunmak için sure ve dua da haktır. Dolayısıyla nazar duası da haktır. Nazardan korunmak için nazar duası okunur, sureler okunur ve Allah'a sığınmak için bunlar vesile yapılır. Nazarın bir tesiri vardır ve bu tesir müspet de olabilir, zararlı da olabilir. Zararlı tesirden korunmak için hangi nazar duaları okunmalıdır? Nazardan korunmanın yolları nelerdir? Haberimizde nazar duasını ve nazarla ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz.

MÜSLÜMANIN ZIRHI

Abdestli gezmek Müslüman için bir zırhtır, zikir bir kalkandır, namaz, dua, sadaka vb esasen tüm ibadetler Müslümanlar için koruyucudur. Elbette ezelde yazılan başa gelecektir. Ancak Müslüman korunmak için gerekenleri yaparsa, başa gelecek olanı Allah’ın kolaylaştırması, küçültmesi, bir rüzgar esindisi gibi geçirmesi umulur.  Müslümanın vazifesi nazar dahi her türlü müsibete karşı tedbirini aldıktan sonra kadere razı olmaktır.

NAZAR BONCUĞU KULLANILIR MI?

Nazar değmesin diye çocukların ve kişilerin elbiselerine, boncuk ve bunun gibi şeyler takmak cahillik ve dinsizlik alametidir. Şuraya buraya “korusun” niyetiyle bir şeyler takmak, asmak dinimizde yoktur. Peygamber Efendimiz (a.s.) bu halleri yasaklamıştır. Zaten aklı selim bir müslüman boncuk veya bu tür şeylerin fayda getirmeyeceğini bilir. Boncuk sadece ve sadece “dikkati dağıtmak, nazarı başka yöne çekmek için kullanılabilir” diyen alimler vardır. Ancak asla boncuktan medet umulmaz.

NAZARA KARŞI DUA

Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için sabah akşam, üç defa okunabilecek dua:

بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرّ ُ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي اْلاَرْدِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمْ

“Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.”

“Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.”

Bu dua ile ilgili Hadis-i Şerf: “Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.” duasını sabah üç kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.” (İbni Mace)

NAZARA KARŞI DUA Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için sabah akşam, üç defa okunabilecek dua: بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرّ ُ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي اْلاَرْدِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمْ “Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.” "Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir." Bu dua ile ilgili Hadis-i Şerf: "Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim." duasını sabah üç kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez." (İbni Mace)

NAZAR AYETİ

Kalem sûresinin 51 ve 52’inci ayetleridir. Bu ayetler nazar değmesine karşı okunur. Hasan Basri Hz.leri başta olmak üzere Ulema-i İslam (İslam uleması) göz değmelerine (isabet-i ay ve nazara) karşı bu ayetleri okumuşlar ve okunmasınıda tavsiye etmişlerdir. Bu ayet-i kerimeler, Peygamber (a.s) Efendimizi nazara uğratarak çatlatmak ve göz değdirmek suretiyle O yüce Peygamberin mübarek vücudunu ortadan kaldırmak için kafirler(müşrkler, dinsizler) haian gözleriyle Resûlullaha baktıklarını bildirmek için nazil olmuştur.

بســـم الله الرحمن الرحيم * وَاِنْ يَكَا دُالَّذِينَ كَفَرُو ا َليُزْ لِقوُ نَكَ بِا َبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِ ّ كْرَ وَيَقوُ لوُ نَ اِنَّهُ لَمُجْنوُ نٌ * وَمَا هُوَ اِلا َّ ذِكْرٌ لِلْعَا لَمِنَ *

Okunuşu: “Ve in yekâdüllezîne keferû le yuzligu neke biebsarıhîm lemma semî ûzzîkra ve yeku lüne innehü le mücnûn. Ve mâ hüve illâ zîkrun lil âlemin.”

Anlamı:  “Ey resûlüm Muhammed!) O kâfirler, az kaldı ki, (çıkası) gözleriyle seni devireceklerdi. Sana çatlatacak gibi çok hain bir bakışla baktılar.”

NAZAR AYETİ Kalem sûresinin 51 ve 52'inci ayetleridir. Bu ayetler nazar değmesine karşı okunur. Hasan Basri Hz.leri başta olmak üzere Ulema-i İslam (İslam uleması) göz değmelerine (isabet-i ay ve nazara) karşı bu ayetleri okumuşlar ve okunmasınıda tavsiye etmişlerdir. Bu ayet-i kerimeler, Peygamber (a.s) Efendimizi nazara uğratarak çatlatmak ve göz değdirmek suretiyle O yüce Peygamberin mübarek vücudunu ortadan kaldırmak için kafirler(müşrkler, dinsizler) haian gözleriyle Resûlullaha baktıklarını bildirmek için nazil olmuştur. بســـم الله الرحمن الرحيم * وَاِنْ يَكَا دُالَّذِينَ كَفَرُو ا َليُزْ لِقوُ نَكَ بِا َبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِ ّ كْرَ وَيَقوُ لوُ نَ اِنَّهُ لَمُجْنوُ نٌ * وَمَا هُوَ اِلا َّ ذِكْرٌ لِلْعَا لَمِنَ * Okunuşu: "Ve in yekâdüllezîne keferû le yuzligu neke biebsarıhîm lemma semî ûzzîkra ve yeku lüne innehü le mücnûn. Ve mâ hüve illâ zîkrun lil âlemin." Anlamı: "Ey resûlüm Muhammed!) O kâfirler, az kaldı ki, (çıkası) gözleriyle seni devireceklerdi. Sana çatlatacak gibi çok hain bir bakışla baktılar."

Peygamber Efendimizin (S.A.V) Okuduğu Nazar Duası :

Okunuşu “Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.”

Türkçesi “Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.”

Okunuşu “Allahümme barik fihi ve la tedarruhü”

 Türkçesi “Allâh’im, bunu mübârek eyle. Ona zarar dokunmasina izin verme.”

NAZAR HAKKINDA HADİSİ ŞERİFLER;

İbnu Abbas (r.anh)’dan rivayet edilir ki; Resulullah (sav) buyurdular ki: “Göz değmesi (Nazar) haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu göz değmesi (Nazar) olurdu. Yıkanmanız taleb edilirse yıkanıverin.” (Tirmizi’de “GÖZ değmesi haktır” ibaresi yoktur.) Kaynak: Müslim, Selam 42, (2188); Tirmizi, Tıbb 19, (2063) Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar. [İbni Adiy] İnsanların yarısı Nazardan ölür. [Taberani] Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allahü teâlâya sığının. [Deylemi]

Peygamber Efendimizin (S.A.V) Okuduğu Nazar Duası : Okunuşu “Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.” Türkçesi “Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.” Okunuşu “Allahümme barik fihi ve la tedarruhü” Türkçesi “Allâh’im, bunu mübârek eyle. Ona zarar dokunmasina izin verme.” NAZAR HAKKINDA HADİSİ ŞERİFLER; İbnu Abbas (r.anh)’dan rivayet edilir ki; Resulullah (sav) buyurdular ki: “Göz değmesi (Nazar) haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu göz değmesi (Nazar) olurdu. Yıkanmanız taleb edilirse yıkanıverin.” (Tirmizi’de “GÖZ değmesi haktır” ibaresi yoktur.) Kaynak: Müslim, Selam 42, (2188); Tirmizi, Tıbb 19, (2063) Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar. [İbni Adiy] İnsanların yarısı Nazardan ölür. [Taberani] Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allahü teâlâya sığının. [Deylemi]

Nazar belirtileri, üstünüzde nazar var mı?

Nazar belirtileri nasıl anlaşılır, üstümde nazar var mı, nazarlandım mı gibi sorular internette sık sık araştırılır oldu. Öncelikle nazar haktır ve insan üzerinde etkisi vardır. Nazarın üstümüzdeki tesiri müspet veya menfi olabilir, bu nazar sahibine göre ve bizim durumumuza göre değişir. Nazar belirtileri günlük hayatımıza tesir etmesi nedeniyle de mühimdir. Nazar duası da yine çok aranır ve halk arasında korunmak kullanılır. Nazar belirtileri konusunda tedbirli olmalı ama diğer yandan da evham yapmamalıyız. Vesveseye kapılarak nazar belirtilerini aramak ve karamsar düşünmek, kormak yanlıştır. Nazara karşı Allah’a sığınmak, bilhassa Felak, Nas ve Ayetel Kürsi okuyarak korunmak gerekir. Nazar belirtilerini, nazar duasını gibi konuları sizler için derledik.

Nazar belirtileri nelerdir?

Nazar belirtileri nelerdir? Nazarın olup olmadığını tespit etmek üzere çok sayıda belirti bulunur. Bu nazar belirtilerini şu biçimde sıralamak mümkündür: Nazar belirtilerinin en yaygını: karşı konulamaz uyku isteği Nazara maruz kalan insanlarda yoğun bir uyuma isteği vardır. Çok uzun zaman uyuyup gerçekte uykularını alsalar dahi uykuya şiddetli gereksinim duyarlar. Sabahları çok güç uyanırlar. Gün içinde boş bırakılırlarsa hemen uykuya dalarlar. Üzerinde nazar olan şahıs herhangi biri ile konuştuğunda onun da uykusunu getirir. Ne kadar heyecanlı bir konu anlatırsa anlatsın karşıdaki kişi esnemeye başlar. Telefonda dahi konuştuğu kişinin uykusunu getiren insanlar vardır ki bunlar yoğun nazara maruz kalan kişilerdir.

Nazarın olup olmadığını tespit etmek üzere çok sayıda belirti bulunur. Bu nazar belirtilerini şu biçimde sıralamak mümkündür:

Nazar belirtilerinin en yaygını: karşı konulamaz uyku isteği

Nazara maruz kalan insanlarda yoğun bir uyuma isteği vardır. Çok uzun zaman uyuyup gerçekte uykularını alsalar dahi uykuya şiddetli gereksinim duyarlar. Sabahları çok güç uyanırlar. Gün içinde boş bırakılırlarsa hemen uykuya dalarlar.

Üzerinde nazar olan şahıs herhangi biri ile konuştuğunda onun da uykusunu getirir. Ne kadar heyecanlı bir konu anlatırsa anlatsın karşıdaki kişi esnemeye başlar. Telefonda dahi konuştuğu kişinin uykusunu getiren insanlar vardır ki bunlar yoğun nazara maruz kalan kişilerdir.

Çok sayıda eşyanın kırılması ya da bozulması

Üzerinde nazar olan kişinin çok sayıda eşyası kısa bir sürede bozulmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan eşyaların bozulup kırılması bir yana yeni alınan ürünler de bir çırpıda ciddi biçimde arızalanmaktadır.

Bazı durumlarda kişinin kullandığı saat, telefon gibi dijital ya da mekanik araçlar da ortada ciddi bir sebep yokken normalden daha sık bozulmaktadır. Eski kuşaklar bu durum için “Nazarın eli değdiği her şeyi bozar.” ifadesini kullanmışlardır ki bu yargı kesinlikle çok doğru bir çıkarımdır.

Günlük hayatta insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullandığımız bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bize çok korkunç araçlarmış gibi gelir. Nazara uğrayan biri bıçak gibi keskin araçlarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır. Keskin aletlerden korkmanın yanı sıra ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Unutkanlık ve dalgınlık sıkça görülen nazar belirtilerindendir

Nazara maruz kalan kişi daha önceden çok iyi bildiği birçok şeyi hızlı bir biçimde unutmaktadır. Birçok örnekte kişi kendi telefon numarasını dahi hatırlayamamaktadır. Nazara maruz kalan kişiler sadece ezberledikleri Kuran surelerini canlı biçimde hatırlamakta geriye kalan her şeyi unutma eğilimi göstermektedirler. Bu insanlarda çok iyi bildikleri konular hakkında hızlı cevap verme yeteneği ortadan kalkar. Kendi isimleri dahi sorulduğunda biran durup beklerler daha sonra cevap verirler.

Nazara maruz kalındığını gösteren bir diğer detay ise farkında olmadan dalıp gitmektir.

Kişi bir anda içinde bulunduğu dünya gerçekliğinden kopar ve iç alemine dalar. Birisi tarafından uyarıldığında ise hemen toparlanıp kendisine gelir. Ancak kendisine  az önce ne düşündüğüne dair bir soru sorulursa cevabı “hiçbir şey” olacaktır. Gerçekten de nazara maruz kalan bireyin iç dalgınlığı anlamlı bir içsel davranış olmayıp sadece “gerçeklikten kopuş” biçimindedir.Takıntılı hale getirilmiş devamlı davranış kalıpları ve sözcükler

Günlük hayatta insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullandığımız bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bize çok korkunç araçlarmış gibi gelir. Nazara uğrayan biri bıçak gibi keskin araçlarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır. Keskin aletlerden korkmanın yanı sıra ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nazar belirtileri içinde en kolay fark edileni kişinin sürekli aynı hareketleri tekrarlayıp durmasıdır. Son zamanlarda ortaya çıkmış bir el hareketi, tespih, anahtarlık gibi eşyaları elden düşürmeme ve onlarla devamlı ritmik hareketler yapma, bir sözcüğe takılıp devamlı onu kullanma ya da bir şarkı nakaratını tekrarlayıp durma nazar belirtisi olarak kabul edilir.

Nazarlanmış kişi bu takıntılı hareketleri farkında olmadan yapmaktadır. Mesela hiç de uygun olmayan bir ortamda farkında olmadan diline doladığı şarkı sözlerini mırıldanır ve niçin böyle yaptığını kendisi de izah edemez.

Bıçak vb. keskin aletlerden duyulan yoğun korku nazar belirtilerindendir

Günlük hayatta insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullandığımız bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bize çok korkunç araçlarmış gibi  gelir. Nazara uğrayan biri bıçak gibi keskin araçlarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır.

Keskin aletlerden korkmanın yanı sıra ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günlük hayatta insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullandığımız bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bize çok korkunç araçlarmış gibi gelir. Nazara uğrayan biri bıçak gibi keskin araçlarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır. Keskin aletlerden korkmanın yanı sıra ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA