En Güncel Haberler

Merhamet öldü demesinler -Hz. Ömer ve gencin hikayesi

Merhamet öldü demesinler -Hz. Ömer ve gencin hikayesi
Bu haber 19 Ağustos 2021 - 4:39 'de eklendi ve 681 views kez görüntülendi.

Merhamet öldü demesinler, ahde vefa öldü demesinler diye geldim. İdam cezasına çarptırılan bir gencin muhteşem teslimiyetini anlatan bir  hikaye. İşte merhamet öldü demesinler hikayesi.

Merhamet öldü demesinler

Hz. Ömer’in huzuruna iki kişi yaka paça bir genci getirir. ‘Ey halife, bu adam babamızı öldürdü’ derler. Hz. Ömer suçlanan gence sorar: Doğrumu? Genç doğru der. Hz. Ömer anlat bakalım nasıl oldu der. Genç adam anlatmaya başlar, “Buraların yabancısıyım, ailem ile birlikte buradan geçiyorduk. Benim atım çok soylu ve asil bir attı. Yoldan geçerken atım meyve bahçesine kafasını uzattı. Bunların babası bir taş attı, atın kafasına isabet etti. At öldü, bende o anki kızgınlık ile o taşı alıp adama attım. Kafasına isabet etti, oda öldü. Durum bundan ibaret’.

Merhamet öldü demesinler, ahde vefa öldü demesinler diye geldim. İdam cezasına çarptırılan bir gencin muhteşem teslimiyetini anlatan bir hikaye. İşte merhamet öldü demesinler hikayesi.

Hz. Ömer, “Bu suçun cezası kısas (İdam). Suçun da sabit ve kabul ettin’ dedi. Genç adam söz alarak, bir özür ve isteği olduğunu söyler. Genç, ‘Efendim üzerimde bir emanet var, babam vefat etmeden önce küçük kardeşimin mirasını bana emanet etti. Bende onları saklamak zorunda kaldım. Ben bu yetimin hakkını gidip teslim edeyim, yoksa sizde sorumlu olursunuz. Bana üç gün mühlet verin’ der. Hz Ömer, ‘Sen burada yabancısın, böyle bir infaz için sana kim kefil olur’ diye cevap verir.

Genç adam etrafındakilere keskin bir bakışlarla bir göz atar, işaret parmağıyla işte bu adam bana kefil olur der. Gösterdiği kişi Hz. Peygamberimizin (ASM) yakın arkadaşı AMR İbn As’ tan (ra) başkası değildir. Hz. Ömer ‘Ey AMR delikanlıyı duydun mu’ der. O yüce sahabe şaşkınlığını atlattıktan sonra ‘Evet bu adama kefilim’ der ve genç adam üç gün mühlet şartıyla serbest bırakılır.

Üç gün geçer verilen süre dolmak üzeredir, genç adam ortalıkta yoktur. Medine’nin ileri gelenleri toplanıp genç adamın gelmeyeceğini ve AMR’ın idamı yerine mahdülün diyetini ödemeyi teklif ederler. Gençler babalarının kanının yerde kalmasını istemezler.

Hz. Ömer ‘Bu kefil babam dahi olsa fark etmez. Cezayı aynen uygularım’ der. AMR ise tam bir teslimiyet içerisinde ‘Biz sözümüzün arkasındayız’ diye konuşur. İnfaz saati yaklaştığında heyecan, üzüntü, tereddüt ve tedirginlik içindeki toplulukta bir dalgalanma olur. Genç adam kalabalığın arasından çıkar gelir, Hz. Ömer’in karşına geçer ve benhazırım der.

Hz. Ömer’in (ra) adaleti tesis ettiği dönemlerde böyle vefalı, yürekli ve merhametli insanlar vardı. Adalet uygulayan ve uyanların vicdanıdır.

Ahde vefa öldü demesinler !

Hz. Ömer, ‘Ölümden kurtulmuştun, yerine kefilde bulmuştun peki neden geldin’ diye sorunca genç adam ağır başlı bir edayla, ‘Ahde vefa öldü demesinler diye geldim’ diye cevap verir.

Hz. Ömer bu sefer bakışlarını AMR İbn As’a çevirir ve ‘Ya AMR, sen bu adamı tanımıyorsun bu adama nasıl kefil oldun’ diye sorar. AMR ise ‘Öyle bir keskin bakış yaptı ki bu kadar insanın içerisinde beni seçti. Bende insanlık öldü demesinler diye kabul ettim’ der.

Hz. Ömer sonra gençlere döner ve siz ne diyorsunuz diye sorar. Gençler ise ‘Biz bu davadan çekiliyoruz’ derler. Hz. Ömer sorar, ‘Size bir servet teklif edildi kabul etmezdiniz. Babamızın kanı yerde kalmasın dediniz. Şimdi ne oldu da vazgeçtiniz’. Gençler, ‘Merhamet öldü demesinler diye vazgeçiyoruz’ derler.

Hz. Ömer’in (ra) adaleti tesis ettiği dönemlerde böyle vefalı, yürekli ve merhametli insanlar vardı. Adalet uygulayan ve uyanların vicdanıdır.

Hz. Ömer’in (ra) adaleti tesis ettiği dönemlerde böyle vefalı, yürekli ve merhametli insanlar vardı. Adalet uygulayan ve uyanların vicdanıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA