En Güncel Haberler

AĞACIN ŞAHİTLİĞİ ..İbretlik Hikaye

AĞACIN ŞAHİTLİĞİ ..İbretlik Hikaye
Bu haber 27 Mart 2022 - 2:03 'de eklendi ve 746 views kez görüntülendi.

Bir akrabam anlattı.

Sağlık Memuru olarak görev yaptığı beldelerden birinin  bir köyünde adamın birisi, bir başka tanıdığına –senetsiz, sözleşmesiz- (yani, çoğu zaman olduğu gibi; “sen bana güven”, “ben sana güveniyorum” durumu) borç para verir.

Konuşulup sözleşilen  vade dolmasına rağmen borçlu borcunu ödemediği gibi, ilerleyen zamanlarda aldığı borcu inkar etmeye başlar. Çaresiz kalan alacaklı, ilçe merkezine gelir- ve mahkemeye başvurur.

Bir akrabam anlattı. Sağlık Memuru olarak görev yaptığı beldelerden birinin bir köyünde adamın birisi, bir başka tanıdığına –senetsiz, sözleşmesiz- (yani, çoğu zaman olduğu gibi; “sen bana güven”, “ben sana güveniyorum” durumu) borç para verir. Konuşulup sözleşilen vade dolmasına rağmen borçlu borcunu ödemediği gibi, ilerleyen zamanlarda aldığı borcu inkar etmeye başlar. Çaresiz kalan alacaklı, ilçe merkezine gelir- ve mahkemeye başvurur.

Belirlenen günde alacaklı ve borçlu hakimin karşısına çıkarlar. Alacaklı şikayetine konu olan durumu hakime anlatır. Borçlu ise –herhangi bir belgenin olmamasına güvenerek-  inkarına devam eder.

Birbirinin zıddı olan ifadelere bakarak bir karar verme imkanını bulamayan, ancak bilge kişiliğiyle, ifadelerin akışından, ses tonları ve yüz ifadelerinden haklıyı haksızı sezinleyen Hakim bir yol bulmak istercesine alacaklıya döner ve sorar:

“-Hiçbir şahidin yok mu, hiç mi delilin yok?” Alacaklının bir anda aklına o gelir:

“-Var efendim.”

“-Kim?”

“-Ben o borcu bu arkadaşa bir elma ağacının

altında vermiştim. Şahidim o ağaçtır Hakim Bey.”

Hakim duraklamış, düşünmüş…:

“-O ağacı bulup, bir dalını kesip bana getirebilir misin?”

“-Getiririm Hakim Bey.”

“-O halde hemen git, o elma ağacından bana bir dal getir. Vakit kaybetme, seni bekleyeceğiz.”

Alacaklı adam hızlıca duruşma salonundan çıkıp gitmiş. Hakim “borcum yok” diyen adama dönerek;

“-O gelene kadar nezarethanede bekleyeceksin.” der ve nezarethaneye götürülmesi için jandarmalara teslim eder. Geceyi nezarethanede geçiren adam, sabah olunca, mahkemenin Hakimiyle görüşmek için ısrar eder. Durum bildirilir, Hakim “getirin” der. Borcu inkar eden adam Hakime der ki:

“-Hakim Bey, ben iş güç sahibi bir kişiyim. Siz beni bırakın, ben işlerime bakayım, çağırıldığımda yine gelirim. O elma ağacı buraya 35-40 kilometre uzakta. Gidip gelmesi üç gün sürer. Sen beni burada günlerce bekletme.”

Bilge Hakim, şahidi de ikrarcıyı da itirafçıyı da bulmuştur. Karşısındaki adama:

“-Demek ki alacaklının dediği doğru imiş, öyle bir elma ağacı varmış ve nerede olduğunu sen biliyorsun. Sen bir borçlusun!” der ve kanunun öngördüğü doğrultuda kararını yazar.

Böylece, ‘alacaklının şahidi olan AĞAÇ, ŞAHİTLİĞİNİ YAPAR:’

Bilge Hakim, şahidi de ikrarcıyı da itirafçıyı da bulmuştur. Karşısındaki adama: “-Demek ki alacaklının dediği doğru imiş, öyle bir elma ağacı varmış ve nerede olduğunu sen biliyorsun. Sen bir borçlusun!” der ve kanunun öngördüğü doğrultuda kararını yazar. Böylece, ‘alacaklının şahidi olan AĞAÇ, ŞAHİTLİĞİNİ YAPAR:’

…göklerde ve yerde saklı olanı ortaya çıkaran ve sizin gizlediklerinizi ve açığa vurduklarınızı bilen Allah…(tır)” (Neml S.-25)

 “…Allah’ın dışında (gizlenenleri) ortaya çıkaracak (hiç bir) güç yoktur.” (Necm S.-58)

Allah, gizlenenleri nasıl ortaya çıkarır; Akla gelen gelmeyen, duyduğumuz duyamadığımız… çeşit çeşit sebepler halkeder ve murat ettiği kadarını, murat ettiği zaman diliminde ortaya çıkarır. Mesela; birisi borcunu inkar etse de, Allah (cc) dilerse, bir ağaç dalını gündeme getirtir ve gerçeği ortaya çıkarır.

Hasan KUTLUTAŞ

…göklerde ve yerde saklı olanı ortaya çıkaran ve sizin gizlediklerinizi ve açığa vurduklarınızı bilen Allah…(tır)” (Neml S.-25) “…Allah’ın dışında (gizlenenleri) ortaya çıkaracak (hiç bir) güç yoktur.” (Necm S.-58) Allah, gizlenenleri nasıl ortaya çıkarır; Akla gelen gelmeyen, duyduğumuz duyamadığımız… çeşit çeşit sebepler halkeder ve murat ettiği kadarını, murat ettiği zaman diliminde ortaya çıkarır. Mesela; birisi borcunu inkar etse de, Allah (cc) dilerse, bir ağaç dalını gündeme getirtir ve gerçeği ortaya çıkarır. Hasan KUTLUTAŞ

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA