En Güncel Haberler

Cildinizin kusursuz görünmesini sağlamak ve lekelerden kurtulmak istiyorsanız

Cildinizin kusursuz görünmesini sağlamak ve lekelerden kurtulmak istiyorsanız
Bu haber 05 Mart 2022 - 9:48 'de eklendi ve 1.210 views kez görüntülendi.

İstatistiklere göre, insanların %95’i sivilce ile sorun yaşamaktadır. Sivilce ve diğer cilt sorunları, yediğiniz ve cildinize uyguladığınız yanlış bakımlar yüzünden meydana gelebilir. Ne yazık ki, bugüne kadar kimse, cildinizin sonsuza kadar güzel olmasını sağlayan bir tedavi bulamamıştır. Fakat, hiç bir kimyasal veya cerrahi tedavi gerektirmeden, cildinizin sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olan bir kaç tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

İstatistiklere göre, insanların %95’i sivilce ile sorun yaşamaktadır. Sivilce ve diğer cilt sorunları, yediğiniz ve cildinize uyguladığınız yanlış bakımlar yüzünden meydana gelebilir. Ne yazık ki, bugüne kadar kimse, cildinizin sonsuza kadar güzel olmasını sağlayan bir tedavi bulamamıştır. Fakat, hiç bir kimyasal veya cerrahi tedavi gerektirmeden, cildinizin sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olan bir kaç tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Büyüklerimizin ciltlerinin kusursuz görünmesini sağlayan bir kaç tedavi yöntemlerini sizin için derledik. Bunları uyguladıktan sonra cildiniz eskisinden daha güzel olacak!

7. Göz altı morlukları: zerdeçal + ananas suyu

Zerdeçal, cildinize antioksidan ve antiinflmatuar etkisini uygulayarak, göz altı morluklarınızın azalmasını yardımcı olmaktadır. Sizin için göz altı morluklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak bir maske derledik:

 • a. İki çay kaşığı zerdeçalı ve iki çay kaşığı ananas suyunu macun haline gelecek şekilde karıştırın.
 • b. Macunu, göz altlarınıza sürün ve 10 dakika boyunca dokunmadan bırakın.
 • c. Yumuşak bir bez ile silin.
 • d. İşlemi, sonuç elde edene kadar, her gün uygulayın.

Bu maske, göz altınızdaki cildinizin daha yumuşak olmasına da yardımcı olacaktır.

a. İki çay kaşığı zerdeçalı ve iki çay kaşığı ananas suyunu macun haline gelecek şekilde karıştırın. b. Macunu, göz altlarınıza sürün ve 10 dakika boyunca dokunmadan bırakın. c. Yumuşak bir bez ile silin. d. İşlemi, sonuç elde edene kadar, her gün uygulayın. Bu maske, göz altınızdaki cildinizin daha yumuşak olmasına da yardımcı olacaktır.

 

6. Güneş yanığı ve iltihap: avokado

Avokado, güneş yanıklarının yatışmasına, cilt iltihabını azaltmasına yardımcı olan, ve kollajen üretimini arttıran, A, D ve E vitaminleri bakımından zengin bir meyvedir. Avokado maskesi, aşağıda yazılan şekilde uygulanmaktadır:

 • Meyvenin yarısını alın ve çatal ile ezin.
 • b. Püre haline gelen meyveye 2 çorba kaşığı sıcak su ekleyin ve tekrar karıştırın.
 • c. Karışımı temiz bir fırça ile yüzünüzün hasar görmüş bölgelerine sürün ve 10 dakika bekleyin.
 • d. Maskeyi, sıcak su ile yıkayın.

Eğer kuru veya hassas cildiniz var ise, maskeye 1 çay kaşığı bal ekleyin.

Meyvenin yarısını alın ve çatal ile ezin. b. Püre haline gelen meyveye 2 çorba kaşığı sıcak su ekleyin ve tekrar karıştırın. c. Karışımı temiz bir fırça ile yüzünüzün hasar görmüş bölgelerine sürün ve 10 dakika bekleyin. d. Maskeyi, sıcak su ile yıkayın. Eğer kuru veya hassas cildiniz var ise, maskeye 1 çay kaşığı bal ekleyin.

Hiperpigmentasyon: patates + limon suyu

Patates, pigmentleşmiş ciltler, siyah noktalar ve sivilce izlerinde etkili olan bir çok vitamin ve madene sahiptir. Limon, doğal ağartıcı olarak sayılan sitrik asit içerir. Aşağıda yazılan yöntem sayesinde, beyazlatma maskesi yapmanız çok kolay olacaktır.

 • a. Patatesi iyice yıkayın, küçük parçalar halinde kesin ve blendere ekleyin.
 • b. Patates püresini süzgeçten geçirin ve suyunu çıkarın.
 • c. Bir limonu sıkın.
 • Patates suyundan 4 çay kaşığı ve limon suyundan 2 çay kaşığı alıp birlikte karıştırın.
 • e. Maskeyi, yüzünüzün hasar görmüş bölgelerine, temiz bir fırça veya pamuk ile sürün.
 • f. Birinci tabakayı sürdükten sonra, bir kaç dakika kurumasını bekleyin, daha sonra ikinci ve üçüncü tabakaları sürün.
 • g. Gece maskeyle yattıktan sonra, sabah cildinizi sıcak su ile durulayın.
 • h. Maskeyi, bir hafta boyunca her gün uygulayın.

Patates suyundan 4 çay kaşığı ve limon suyundan 2 çay kaşığı alıp birlikte karıştırın. e. Maskeyi, yüzünüzün hasar görmüş bölgelerine, temiz bir fırça veya pamuk ile sürün. f. Birinci tabakayı sürdükten sonra, bir kaç dakika kurumasını bekleyin, daha sonra ikinci ve üçüncü tabakaları sürün. g. Gece maskeyle yattıktan sonra, sabah cildinizi sıcak su ile durulayın. h. Maskeyi, bir hafta boyunca her gün uygulayın.

Eğer kuru veya hassas cildiniz var ise, hasar görmüş kısımlarını iyice hidrate edilmesini sağlamak için, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı gül suyu ekleyebilirsiniz.
Eğer yağlı veya karışık cildiniz var ise, 2 çorba kaşığı pirinç unu ekleyebilirsiniz.
Karışım, 3 ila 4 gün boyunca dolapta saklanılabilir.

4. Sivilce: elma sirkesi

Elma sirkesi, sirke asidi ve potasyum, magnezyum gibi mikro elementler içerir. Sivilce sorunlarınızın durmasına yardımcı olacak antibakteriyel ve mantar önleyici özellikler içeren güçlü bir detox etkenidir.

 • a. Bir çorba kaşığı elma sirkesini, 2 veya 3 çorba kaşığı filtrelenmiş su ile karıştırın.
 • b. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, karışımı cildinize pamuk ile sürün.
 • c. Karışımın kurumasını bekleyin. Bakım bittikten sonra, diğer cilt bakımlarını kullanabilirsiniz.
 • d. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, iki kere veya her gün sürün.

Elma sirkesi, sirke asidi ve potasyum, magnezyum gibi mikro elementler içerir. Sivilce sorunlarınızın durmasına yardımcı olacak antibakteriyel ve mantar önleyici özellikler içeren güçlü bir detox etkenidir. a. Bir çorba kaşığı elma sirkesini, 2 veya 3 çorba kaşığı filtrelenmiş su ile karıştırın. b. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, karışımı cildinize pamuk ile sürün. c. Karışımın kurumasını bekleyin. Bakım bittikten sonra, diğer cilt bakımlarını kullanabilirsiniz. d. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, iki kere veya her gün sürün.

Sivilce lekeleri: yeşil çay

Yeşil çay, sivilce lekelerinde etkili olan antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri olan fenol içerir. Bu karışım sayesinde sivilce lekelerinizden kurtulacaksınız:

 • a. Bir bardağa, 2 poşet çay veya 2 çay kaşığı çay yaprağı ekleyin.
 • b. 500ml suyu kaynatın ve çayın olduğu bardağa suyu boşaltın.
 • c. Çay demlendiğinde, çay poşetlerini veya çay yapraklarını çıkartın.
 • d. Yumuşak, temiz bir bezi alın kasenin içine koyun ve sıvının bezi emmesine bırakın
 • e. Islak bezi yüzünüze yerleştirin ve 5 ila 10 dakika boyunca öylece bırakın.
 • f. Bu karışımı aynı günde bir çok kez uygulayabilirsiniz.
 • emmesini bırakın.
 • e. Islak bezi yüzünüze yerleştirin ve 5 ila 10 dakika boyunca öylece bırakın.

Kırışıklar: zeytin yağı

Kırışıklar: zeytin yağı

Zeytin yağı, hasar görmüş ciltlerle mücadele eden ve cilt hücrelerinin düzelmesine yardımcı olan A ve E vitaminler bakımından oldukça zengindir. Yaşlanmayı önlemek için, zeytin yağı ile masaj uygulayabilirsiniz veya aşağıdaki karışımı yapabilirsiniz:

 • a. Zeytin yağından bir kaç damla alın ve bal, gliserin ile karıştırın.
 • b. Karışımı günde iki kere yüzünüzde masaj yaparak sürün.

Kırışıkları önlemek ve azaltmak için, cildinizi Hindistan cevizi yağı, deve kuşu yağı, badem yağı veya E vitamin yağı ile masaj da uygulayabilirsiniz.

1. Tıkanmış gözenekler: deniz tuzu + bal

Deniz tuzu, yağ üretimini dengeleyen, ölü deri hücrelerini gideren ve yenilenme hızını arttırmasına sebep olan, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum bakımından zengin olan bir çok maden ve besin maddesi içerir. Aşağıda, bu ev yapımı karışımını deniz tuzu ile uygulayabilmeniz için mucizevi tarifi yazdık:

 • a. İki çay kaşığı deniz tuzunu 4 çay kaşığı saf bal ile karıştırın.
 • b. Temizlemiş olduğunuz cildinize karışımı sürün ve yavaşça ovun.
 • c. Karışımı 15 dakika boyunca yüzünüzde bırakın ve sonra durulayın.
 • d. Bu karışımı haftada bir çok kez kullanabilirsiniz.

a. İki çay kaşığı deniz tuzunu 4 çay kaşığı saf bal ile karıştırın. b. Temizlemiş olduğunuz cildinize karışımı sürün ve yavaşça ovun. c. Karışımı 15 dakika boyunca yüzünüzde bırakın ve sonra durulayın. d. Bu karışımı haftada bir çok kez kullanabilirsiniz.

Bonus: kusursuz cilt için aloe vera

Aloe vera, besleyici ve yaşlanmayı yavaşlatan etkenlere sahip olan C, E vitaminlere, beta karotene ve doğal enzimlere sahiptir. Cildinizi kolaylıkla nemlendirir, pH dengesini dengeleyebilir ve esnekliğini arttırabilir. Aloe vera, ayrıca sivilce ve sivilce lekeleri için de oldukça yararlıdır. Aloe vera ile muhteşem bir cilde sahip olmanın bir çok yolu vardır:
1. Temizleyici: Aloe veranın sıvısını alın ve bal ekleyin. Bu karışımı yüzünüze sürün ve pamuk ile temizleyin.

Fırça: Aloe veranın yaprağını alın ve pirinç unu veya şeker ekleyin. Yüzünüzü bununla 1-2 dakika boyunca fırçalayın ve su ile yıkanın. Aynı yaprağı, haftada 2 veya 3 defa kullanabilirsiniz.
3. Tonlayıcı: Aloe veranın bir yaprağından sıvısını çıkarın ve 2 çorba kaşığı gül suyu ile 2 çorba kaşığı maden suyu ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın, karışımı sprey bir şişenin içine boşaltın ve gerektiği kadar kullanın.

Maske: Bir çorba kaşığı şekeri, bir çay kaşığı limon suyunu, bir çay kaşığı aloe vera suyunu ve bir çay kaşığı gül suyunu birlikte karıştırın. Elde edilen karışımı, hasar görmüş bölgeye sürün ve 15-20 dakika boyunca kurumasını bekleyin. Daha sonra yüzünüzü sıcak su ile yıkayın ve pamuk ile silin.

Maske: Bir çorba kaşığı şekeri, bir çay kaşığı limon suyunu, bir çay kaşığı aloe vera suyunu ve bir çay kaşığı gül suyunu birlikte karıştırın. Elde edilen karışımı, hasar görmüş bölgeye sürün ve 15-20 dakika boyunca kurumasını bekleyin. Daha sonra yüzünüzü sıcak su ile yıkayın ve pamuk ile silin.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA